W końcu października 2016 r. nasze Muzeum wzbogaciło się o wspaniałe eksponaty – dwa kordziki oficerskie Marynarki Wojennej – kiedyś własność Obrońców Helu, ofiarowane przez anonimowego darczyńcę. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Kordziki po 75 latach działania wilgoci potrzebują fachowej konserwacji – nasze muzeum poszukuje PILNIE fachowej, sprawdzonej pracowni konserwatorskiej, która mogłaby się podjąć takiego zadania.

Oficerski kordzik obrósł legendą, to broń galowa, paradna, honorowa i symboliczna. Historia odnotowała wspaniałe opowiadanie dotyczące dnia kapitulacji Helu:

"…Niemiec butnie wykrzyknął: „Zdać broń!”
- Wtedy Zbigniew Przybyszewski pobladł. Z zaciśniętymi wargami wystąpił z szeregu. Niewprawnie manewrując jedyną zdrową ręką odpiął kordzik. Niemiec wyciągnął rękę by go odebrać. Ale ranny obojętnie minął krzykacza. Podszedł do krawędzi nadbrzeża, tam gdzie lśniły wilgocią żelazne łby cumowniczych polerów i z rozmachem cisnął broń w morze".

Kordziki, które zostały darowane dla MOW zostały odnalezione na lądzie – a więc wiemy, że niestety żaden z nich nie jest kordzikiem naszego bohatera i patrona – komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, są jednak bezcenną pamiątką tamtych czasów i sławnej obrony Helu.