W Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu odbyło się dla uczniów klas piątych i szóstych czytanie powieści szpiegowskiej Cezarego Leżajskiego „Jarek i Marek na tropie szpiega”. Było to drugie przedsięwzięcie z cyklu „Czytanie w Helu czas zacząć!”. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W klimatycznej scenerii muzeum, w pełnej napięcia atmosferze młodzi słuchacze musieli rozwiązać zagadkę polegająca na odkryciu, który z bohaterów lektury jest niemieckim szpiegiem. Wybór książki był nieprzypadkowy, ponieważ akcja powieści rozgrywa się podczas obrony polskiego wybrzeża w 1939 r. - Westerplatte, Gdyni i Helu - a tym samym nawiązuje do święta szkoły, które obchodzimy w październiku, zaś rok szkolny 2016/2017 został ogłoszony w ZSO jako Rok Patrona Szkoły - Obrońców Helu.

W postacie książkowych bohaterów wcielili się:

Wojciech Waśkowski, MOW Hel – mjr Bogusz
Barbara Tabor, Kapitanat Portu – majorowa Bogusz
Karol Wójcik, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Dywizjon Artylerii Nadbrzeżnej - Kapitan Rozwadowski
oraz uczniowie
Jakub Kretkiewicz, uczeń kl.2a Gimnazjum – tajemniczy Skrzypek
Bartosz Waleryś, uczeń kl.3b Gimnazjum – Hans

Role tytułowych bohaterów, czyli Jarka i Marka,
przeczytali uczniowie kl.6a SP
Adam Jandeczko i Michał Kretkiewicz,

Serdecznie dziękujemy za pomoc i życzliwość Muzeum Obrony Wybrzeża.

Organizatorki akcji
„Czytanie w Helu czas zacząć”

Z nami pokochasz czytanie!

Aleksandra Ciskowska – Seletyn :-)