11 listopada w dzień Narodowego święta Niepodległości Helanie - mimo siąpiącego zimnego deszczyku - zgromadzili się jak co roku pod latarnią morską, przy tablicy upamiętniającej pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Helu. Uroczystośc poprowadził wicedyrektor MOW Wojciech Waśkowski. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał wicedyrektor MOW - Władysław Szarski.

"......Po odzyskaniu niepodległości działacze PPS usiłowali wręczyć partyjny sztandar Piłsudskiemu. Ten odmówił słowami: *nie mogę przyjąć znaku jednej partii, mam obowiązek działać w imieniu całego narodu!* Takie spojrzenie na sprawy Ojczyzny przydałoby się z pewnością dzisiejszym politykom...

To że nasza Ojczyzna wtedy odzyskała wolność zawdzięczamy tym niezliczonym Polakom, którzy choć wychowani w niewoli, pod zaborami – nosili zawsze Polskę w sercu i gdy przyszedł czas próby umieli się zjednoczyć mimo wszelkich dzielących ich różnic.

Jest niezaprzeczalnym faktem, że dzisiejszemu świętu patronuje to historyczne porozumienie, kompromis wszystkich ponad podziałami, ponad różnicami programowymi - wszystko dla dobra Ojczyzny.

A współpraca jest zawsze cenniejsza od wojny"

Po złożeniu kwiatów pod tablicą marszałka Piłsudskiego  zebrani poprzedzani przez orkiestrę przemaszerowali ulicami Helu do kościoła na mszę za Ojczyznę,. Po mszy, przy kamieniu pamiątkowym Jana Myślisza - zasłużonego żołnierza walczącego o wolną Polskę, odczytano jego życiorys i delegacje złożyły kwiaty.