64 lata temu, strzałem w tył głowy pozbawiono życia bohatera obrony Helu, świetnego, cenionego oficera Marynarki Wojennej, wielkiego patriotę, prawego i szlachetnego człowieka, patrona Muzeum Obrony Wybrzeża – komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Dwa lata brutalnych przesłuchań, tortur psychicznych i fizycznych zakończył bezpodstawnie wydany wyrok śmierci. Komandor porucznik Zbigniew Przybyszewski, mimo miesięcy okrutnego więzienia, pozbawiony kontaktów z żoną i córeczką był wciąż niepokorny – odmówił napisania prośby o łaskę do swoich oprawców. Zamordowanie go wraz z komandorem Jerzym Staniewiczem i komandorem Stanisławem Mieszkowskim, w majestacie ówczesnego stalinowskiego prawa,  miało być postrachem dla wszystkich pozostałych oficerów Marynarki Wojennej, miało zdusić z zarodku nawet ślady protestu przeciw komunistycznej dyktaturze.

Nie dość, że wykonano niczym nieuzasadniony wyrok śmierci – to przed rodziną ukryto miejsce pochówku, a przez lata – mimo formalnej rehabilitacji członkowie Jego rodziny byli traktowani jak trędowaci – odmawiano im zatrudnienia, przyjęcia na studia, szykanowano Ich na wiele sposobów…

Żaden z ich oprawców nigdy nie poniósł żadnej kary….

Dopiero w 2014 roku odnaleziono i zidentyfikowano szczątki naszego bohatera i zastrzelonych w wyniku tego samego, oszukańczego procesu komandorów Stanisława Mieszkowskiego i Jerzego Staniewicza.

Na wniosek MOW, 18 lutego 2015 roku Minister Obrony Narodowej awansował pośmiertnie  Zbigniewa Przybyszewskiego na stopień komandora.

Wspomnijmy ze czcią tych oficerów, niewinne ofiar totalitaryzmu.