Dzięki inicjatywie pana Mateusza Delinga - miłośnika historii, zabytków i militariów, ale także rzutkiego i nietuzinkowego przedsiębiorcy z Władysławowa, w lutym 2017 r. nasze Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" wzbogaciło się o nowy - niezwykle ciekawy eksponat.
Jest nim niemiecka armata Flak 8,8 jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych armat armii III Rzeszy.
Nazwa Flak - "Flugabwehrkanone" określa, że działo to było produkowane jako przeciwlotnicze, choć z czasem doskonale sprawdzało się także jako przeciwpancerne, które z odległości dwóch kilometrów przebijało pancerz o grubości piętnastu centymetrów. Produkowano je w kilku wersjach  zaprojektowanych przez spółkę  Kruppa z Boforsem.
Niemiecka osiemdziesiątka ósemka jest najprawdopodobniej najbardziej znanym, a także sławnym działem z okresu II wojny światowej. Wyprodukowano kilka wersji tego działa 8.8 cm Flak 18, 36 i 37, a także unowocześnione modele jak Flak 41 i Flak 43. "Flak" to w języku niemieckim skrót od słów "Fliegerabwehrkanone" - działo przeciwlotnicze, gdyż takie było oryginalne przeznaczenie tej broni. Istniały także wersje przeciwpancerne znane jako PaK 88 (Panzerabwehrkanone - działo przeciwpancerne).
W wojsku niemieckim były one popularnie znane jako "Acht-Acht" (osiem-osiem), skrót od Acht-komma-acht Zentimeter (osiem przecinek osiem dziesiątych centymetra). Działo okazało się świetnym towarem eksportowym - sprzedawano do wielu krajów świata.

Najbardziej niezwykły jest jednak fakt - że działo tak w owych czasach doskonałe, tak licznie produkowane - po wojnie zniszczono niemal wszędzie.
Tym cenniejszy jest egzemplarz znajdujący się w MOW dzięki zasłudze p. Mateusza Delinga. Egzemplarze tego wariantu działa zachowane w muzeach świata można policzyć na palcach - nam wiadomo tylko o jednym w berlińskim Muzeum Techniki, podobne (ale nieco innego typu) można zobaczyć w United States Army Ordnance Museum (Aberdeen Proving Ground, MD)

W niemieckich walkach obronnych w rejonie Żarnowca w 1944 roku została zniszczona i porzucona jedna z takich armat wyprodukowana w 1939 r., zamontowana na krzyżowej podstawie - a jej podstawa  - krzyżowa laweta zasypana ziemią szczęśliwie uniknęła przekazania na złom a po latach odnaleziona przez członków Towarzystwa Przyjaciół Sopotu i doceniona jako zabytek militarny.
Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu" podjęło starania o jego pozyskanie. Nasza interwencja spowodowała, że resztki działa trafiły (dzięki uprzejmości ówczesnego wójta gminy Krokowa) do jednego z magazynów gminy. Po uzyskaniu stosownej zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, przewieźliśmy we wrześniu 2006 r. eksponat do Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, gdzie przewidzieliśmy go do renowacji. Przed transportem z Krokowej okazało się, że jedno z najsłynniejszych dział II wojny światowej przykryte było stertą plastikowych butelek. Między innymi dzięki uprzejmości Tadeusza Dettlaffa - właściciela Firmy Handlowej Delta w Krokowej - zabezpieczone fragmenty działa udało wyciągnąć się spod sterty surowców wtórnych i przetransportować do Helu.
Podstawa została przekazana MOW jako eksponat przez Gminę Krokowa - ciekawy choć niepozorny eksponat - jedna z nielicznych zachowanych na świecie podstaw krzyżowych  tego typu do działa Flak 8,8.
Element działa Flak 8,8 był jednocześnie pierwszym eksponatem naszego skansenu militarnego.

W czasie niedawnej wizyty w naszym muzeum pan Mateusz Deling docenił  niezwykłą wagę tego eksponatu i podjął się zrekonstruowania armaty w darze dla MOW.
W jego pracowni podstawa została wypiaskowana i odmalowana, a na niej zamontowano armatę skompletowaną z części  sprowadzonych z Normandii oraz dorobionych według oryginalnych planów.
- Jest to prawdopodobnie jedyna armata w Polsce w takim stopniu kompletności, tak uzupełniona i tak zrekonstruowana - tłumaczy Mateusz Deling, prezes Fundacji "Exercitus", w rozmowie z portalem nadmorski24.pl.
Stojąca obecnie w skansenie MOW armata Flak 8,8 jest tu prawdziwym "rodzynkiem" - wszystkie pozostałe armaty to polskie uzbrojenie powojenne produkcji radzieckiej.

Serdecznie dziękujemy panu Mateuszowi Delingowi za tak wspaniały dar dla naszego muzeum!
Warto dodać, że pan Deling jest twórcą powstającego w Kłaninie Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza.