16 grudnia 2017 r, po 65 latach od śmierci, odbędzie się na Oksywiu pogrzeb trzech zamordowanych komandorów Marynarki Wojennej. Dzień wcześniej szczątki komandorów odwiedzą po raz ostatni Hel – którego bronili w 1939 r.

Komandor Stanisław Mieszkowski był dowódcą floty. Komandor Jerzy Staniewicz służył w Sztabie Głównym Marynarki Wojennej, następnie w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Komandor porucznik Zbigniew Przybyszewski, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari  pełnił funkcję zastępcy szefa Wydziału Marynarki Wojennej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Byli przedwojennymi oficerami, obrońcami Wybrzeża, byłymi jeńcami niemieckich obozów. Po wojnie zdecydowali się wrócić do kraju i włączyć w odbudowę polskich sił morskich. W latach 1950–1951 wszyscy trzej został aresztowani przez Główny Zarząd Informacji Wojskowej, osadzeni w areszcie i poddani brutalnemu śledztwu. Zostali zastrzeleni z wyroku komunistycznego sądu wojskowego.... Po latach zostali całkowicie zrehabilitowani – ale nic nie zwróci im życia.

Cześć ich pamięci, niech spoczną w spokoju.

===>>Oficjalne zawiadomienie organizatora pogrzebu.