Ruszyła III edycja konkursu ADMIRALSKI REJS  - dla upamiętnienia wspaniałej postaci admirała Józefa Unruga.

Choć to nie nasza inicjatywa - współpracujemy i popieramy. Gorąco zachęcamy do brania udziału!

Regulamin konkursu: http://helmuzeum.pl/download/regul.admiralskirejs2018.pdf

ORP POMORZANIN widoczny na plakacie był pierwszym okrętem II RP. Zakupił go kpt.mar. Józef Unrug jako osoba prywatna (ze względów formalnych), a następnie przekazał tworzącej się Polskiej Marynarki Wojennej.
Zbudowana w 1893 niemiecka jednostka podniosła banderę PMW jako ORP POMORZANIN - najpierw 1 maja  1920 r.   w Wolnym Mieście Gdańsku, a 3  maja ponownie w Pucku.

ORP POMORZANIN wychodząc z Gdańska wymienił  honory z brytyjskim krążownikiem DANAE, który 24 lata później podniósł banderę PMW jako ORP CONRAD - ostatni z okrętów PMW na Zachodzie. Tak oto spotkały się dwa okręty II Rzeczypospolitej: pierwszy i ostatni, najmniejszy i największy.