W pierwszych dniach pażdziernika 2006 r. wręczono w Helu najwyższe wyróżnienia Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii - Honorową Złotą Odznakę Stowarzyszenia otrzymał burmistrz Helu Mirosław Wądołowski oraz twórcy Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu: Ryszard Kretkiewicz, Romuald Nowak, Władysław Szarski i Wojciech Waśkowski. Odznaki oraz wypisane w języku polskim i angielskim dyplomy wręczał Członek Zarządu Stowarzyszenia dr inż. Andrzej Fórmaniak, który specjalnie na tę uroczystość przyjechał z Londynu. Podczas uroczystości obecne były media: TV Polonia, Nasza TV z Władysławowa, Radio Kaszebe oraz przedstawiciele prasy regionalnej i lokalnej. Istniejące od 1940 roku Stowarzyszenie dotychczas wyróżniło swym najwyższym odznaczeniem 40 osób, w tym 10 w Polsce. Wyróżnienie nobilituje i zobowiązuje do aktywnych działań na rzecz ochrony polskiej myśli technicznej w dziedzinie obronności, w szczególności polskich, przedwojennych zabytkowych obiektów militarnych Rejonu Umocnionego Hel, które w 1999 r. na wniosek Fundacji Ochrony Zabytków Militarnych przy Polskim Towarzystwie Historycznym w Wielkiej Brytanii zostały wpisane do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu" czyni starania o utworzenie na terenia cypla helskiego Parku Kulturowego. Cypel - unikalne miejsce na mapie Rzeczypospolitej - stanowiłby niewątpliwie największą atrakcję turystyczną naszego Miasta.