22 września 2008 roku na helskim cmentarzu odbył sie uroczysty, wojskowy pogrzeb. Hel pożegnał jedną ze swoich legend - długoletniego i przez lata niemal jedynego przewodnika helskiego. To dzięki jego pasji ocalono wiele helskich zabytków, to on zaraził swoim entuzjazmem i zainteresowaniem historią Helu wiele osób, które potem stworzyły Muzeum Obrony Wybrzeża. Przez lata prowadził Klub Garnizonowy i Kino "Wicher" w Helu, ale nie ograniczał się do tego. W marę swoich możliwości starał się ocalić dla historii bezcenne zabytki militarne skazane przez wojsko na złom lub na porzucenie i zapomnienie. Osobiście ocalił przed zniszczeniem fragment lufy z zamkiem jednego z historycznych dział BOFORSA z bat. Laskowskiego - które można dzięki temu do dziś obejrzeć w Helu jako jedyny zachowany tutaj element tych dział.

22 września 2008 roku przedstawiciele Muzeum Obrony Wybrzeża złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą komandora Zbigniewa Przybyszewskiego - bohaterskiego dowódcę bat. Laskowskiego na helskim Cyplu.

W sierpniu 2008 roku nasze muzeum odwiedziła wystawa Federacji Zielonych - "GAJA", poświęcona ochronie dorsza bałtyckiego.

Już po raz trzeci miłośnicy historii militariów spotkali się w Helu aby w ciągu czterech dni, od 31 lipca do 3 sierpnia, ożywić historię sprzed ponad 60 lat. Widowisko plenerowe pt. "D-Day Hell" rozgrywające się w obecności widzów na ulicach miasta, na terenie zabytkowych fortyfikacji Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu oraz plaży bałtyckiej, nawiązywało do wydarzeń związanych z lądowaniem aliantów w Normandii w czerwcu 1944r. Zobacz więcej na: http://ddayhell.pl
Widowisko uświetniły uliczne występy wspaniałej orkiestry Pipes & Drums, wykonującej tradycyjną szkocką muzykę na Wielkich Dudach Szkockich wraz z sekcją bębniarską.

22 lipca 2008 roku w MOW otwarto stałą, dwuczęściową wystawę poświęconą pamięci wybitnego pisarza - marynisty - kpt. Karola Olgierda Borchardta. Na piątej kondygnacji wieży MOW znajduje się wystawa prezentująca życie Kapitana, oraz jego grafiki i rzeźby. Piętro wyżej odtworzono w pietyzmem fragment "Siódmego nieba" podniebnego mieszkanka Borchardta na Kamiennej Górze w Gdyni. Wystawa powstała dzięki przekazaniu nam tych eksponatów przez Panią Ewę Ostrowską - wieloletnią sekretarkę Kapitana. Ponadto w sklepiku u podnóża wieży można zakupić każdą z książek Borchardta, a Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" stało się przy tej okazji współwydawcą nowych wydań wiecznie popularnych i świetnie sprzedających się książek Borchardta "Znaczy kapitan" (21 opowiadań o kpt. Mamercie Stankiewiczu) i "Szaman morski".

W lipcu 2008 roku w ramach rozwijającej się współpracy między MOW i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - kmdr por dr Sławomir Kudela przekazał nam w terminowe użyczenie ciekawy eksponat - wielkokalibrowy karabin maszynowy 13,7 mm. Eksponat ten po niezbędnych naprawach i konserwacji będzie wystawiony w naszym Muzeum.

13 lipca grupa pijanych debili wyłamała w nocy bramę wiodącą na stanowisko odnowionej przez MOW baterii Laskowskiego i urządziła tam alkoholową libację połączoną z tłuczeniem butelek i rzucaniem sprzętami. Szkody materialne są znikome, moralne - niewyobrażalne. Zrządzeniem losu jeden z pijanych wandali spadł z działobitni i poważnie się połamał a przerażeni konsekwencjami chuligani wynieśli rannego na camping i dopiero stamtąd wezwali pogotowie. Może to zemsta duchów Obrońców, wobec bezsilności prawa?

W czerwcu 2008 roku otwarto w naszym Muzeum wystawę granatów autorstwa Piotra Kamińskiego, który udostępnił MOW swoją starannie opracowaną kolekcję. Ta wystawa jest największą w Polsce ekspozycją muzealną poświęconą granatom.

4 czerwca 2008 - M.O.W. odwiedziła grupa przedstawicieli MMW w Gdyni, pod przewodnictwem
kmdr.por.dr Sławomira Kudeli (w środku) - dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Nawiązano owocne rozmowy w sprawie wzajemnej wymiany doświadczeń i eksponatów.

24 maja 2008 - do M.O.W. zawitał szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK "Kaszuby 2008".

9-10 maja 2008 na teranie M.O.W. odbyła się wielka akcja porządkowania terenu, w której wzięli udział uczniowie z helskiego gimnazjum i harcerze z 15 HDH i 12 HDH - drużyn Hufca ZHP Hel, Szczepu Jastarnia.

29 kwietnia 2008 na terenie M.O.W. odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Powiatu Puckiego.

1 maja 2008 - na Cyplu odbyła się z udziałem przedstawicieli władz Helu skromna uroczystość - oddanie dla ruchu turystycznego odrestaurowanego siłami M.O.W., przy udziale funduszy sponsora -

Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej -

- stanowiska nr 4 bat. Laskowskiego wraz z galerią umieszczoną w podziemiach.