22 lipca 2008 roku w MOW otwarto stałą, dwuczęściową wystawę poświęconą pamięci wybitnego pisarza - marynisty - kpt. Karola Olgierda Borchardta. Na piątej kondygnacji wieży MOW znajduje się wystawa prezentująca życie Kapitana, oraz jego grafiki i rzeźby. Piętro wyżej odtworzono w pietyzmem fragment "Siódmego nieba" podniebnego mieszkanka Borchardta na Kamiennej Górze w Gdyni. Wystawa powstała dzięki przekazaniu nam tych eksponatów przez Panią Ewę Ostrowską - wieloletnią sekretarkę Kapitana. Ponadto w sklepiku u podnóża wieży można zakupić każdą z książek Borchardta, a Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" stało się przy tej okazji współwydawcą nowych wydań wiecznie popularnych i świetnie sprzedających się książek Borchardta "Znaczy kapitan" (21 opowiadań o kpt. Mamercie Stankiewiczu) i "Szaman morski".