24 pażdziernika 2009 r. w helskim porcie wojennym potężny dźwig podniósł stojący tam od sierpnia 1975 roku kuter dozorowy ORP BATORY, który po zakończeniu obrony Helu, w nocy z 1 na 2 października 1939r., wraz z 16-osobową załogą przełamał niemiecką blokadę Helu i szczęśliwie dotarł do neutralnej, szwedzkiej Gotlandii.
Po wojnie pływał jako ORP "Hel", potem ORP "7 Listopada", "Dzierżyński" i "KP 1". Następnie pływał jako jednostka szkolno-ratownicza Ligi Przyjaciół Żołnierza na Zalewie Zegrzyńskim. Przeznaczony do kasacji został uratowany, dzięki gwałtownej akcji podjętej przez prasę i trafł do Helu, jako okręt-pomnik.
Jest to ostatni z okrętów poskich, które w 1939 roku brały udział w obronie polskiego wybrzeża,
(Przypominamy, że stojąca w Gdyni ORP Błyskawica została tuż przed wybuchem wojny odesłana do Wlk.Brytanii.)
BATORY po wyremontowaniu stanie w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej.