Do helskiego portu - jako pierwszego w Polsce - wszedł trójmasztowy szkuner gaflowy Kapitan Borchardt (już pod polską banderą, ale jeszcze pod nazwą "Najaden"). Jego długość z bukszprytem wynosi 45 m, zanurzenie 3,21 m, a ożaglowanie 600 m2
Ten łączący w sobie tradycję i nowoczesność - najnowszy, a zarazem najstarszy polski żaglowiec (zbudowany w 1918 roku) zakupiła właśnie w Szwecji grupa żeglarzy-entuzjastów. Planują prowadzić na nim szkolenia żeglarskie i pielęgnować najcenniejsze wartości polskiej kultury morskiej, nawiązując do borchardtowskich tradycji "Lwowa" i "Daru Pomorza".
Muzeum Obrony Wybrzeża objęło szkuner patronatem honorowym, organizując jednocześnie uroczyste powitanie jachtu. Jacht witali przedstawiciele władz Helu, oficjalni goście z panią wiceminister infrastruktury Anną Wypych - Namiotko i panią Ewą Ostrowską - byłą sekretarką kapitana Borchardta, oraz ponad 500 widzów. Przedstawiciele MOW przekazali dla szkunera skrzynię wyładowaną książkami Borchardta oraz innymi prezentami.