Z inicjatywy Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Morskich Sił Specjalnych "FORMOZA" wspieranej aktywnie przez nasze Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" odbyła się na Oksywiu oficjalna uroczystość "Chwała Komandorom" dla uczczenia pamięci trzech komandorów:

Stanisława Mieszkowskiego
    Zbigniewa Przybyszewskiego
    Jerzego Staniewicza

- zamordowanych w 1952 roku z wyroku sądu wojskowego.

Oksywską uroczystość "Chwała Komandorom" wsparły nie tylko konsultacje i zasoby archiwaliów MOW, ale także referat w zorganizowanej na Oksywiu sesji. Podstawowy patronat nad uroczystością sprawowała Marynarka Wojenna.
Kolosalna frekwencja zaskoczyła wszystkich - w wielkiej auli Marynarki Wojennej na sesji popularnonaukowej słuchacze siedzieli nie tylko na schodach, ale wiele osób nawet stało. Przepojona wielkim szacunkiem dla zamordowanych uroczystość odbyła sie niezwykle sprawnie i jest wyrazem wielkiego hołdu zarówno organizatorów jak i wszystkich uczestników dla naszych, helskich komandorów, którzy w tak okrutny i hańbiący sposób pozbawiono życia, a potem usiłowano zabić pamięć o nich.

Zależy nam, aby wiadomość, że w końcu coś się wydarzyło w tej sprawie, dotarła do Polaków w kraju i za granicą. Bardzo prosimy o jak najszersze udostępnienie wiadomości o tej uroczystości i publikację załączonego obok plakatu w każdy dostępny dla Państwa sposób.