Admirał Józef Unrug w swoim testamencie zastrzegł, że jego prochy mogą wrócić do Polski tyko wtedy - gdy godny pogrzeb znajdą szczątki trzech zamordowanych przez wojskową bezpiekę komandorów, jego najlepszych oficerów.
Wykonawcą testamentu admirała został jego syn - Horacy.
22 października 2012 Horacy Unrug zmarł w swoim domu w Montresor, we Francji. W tym roku udało się w końcu - po latach starań rodzin zamordowanych - rozpocząć ekshumację szczątków ofiar bezpieki pogrzebanych na tzw. łączce na Powązkach. Które z ofiar uda się zidentyfikować - tego nie wie nikt...
Ś.p. Horacy Unrug nie doczekał chwili, kiedy zidentyfikuje się ofiary, co umożliwiłoby sprowadzenie prochów admirała Józefa Unruga i wspólny pogrzeb jego wiernych oficerów, obrońców Helu, na cmentarzu oksywskim.
Trwajmy w nadziei, że ostatnia wola admirała się spełni i kiedyś złożymy należny hołd wszystkim, o których przywrócenie pamięci teraz się staramy.

W najbliższą niedzielę 28 paŸdziernika, o godzinie 09:30, w Kościele Garnizonowym w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji śp. Horacego Unruga.