Dziś, w rocznicę poddania sie Helu w 1939 roku, po 32 dniach heroicznej obrony, odbyła się uroczystość poświęcona Obrońcom Helu, tej ostatniej twierdzy kampanii wrześniowej 1939 roku. Jednoczesnie obchodzono Dzień patrona helskiej szkoły.
Po uroczystości przy pomniku Obrońców Helu w centrum miasta, zebrani wraz z plutonem reprezentacyjnym saperów przeszli na helski cmentarz, by złożyć kwiaty na mogile Obrońców Helu. Pozostało tu na zawsze 27. Bohaterskich Obrońców Helu znanych ze stopnia wojskowego, imienia i nazwiska oraz 4. bezimiennych Obrońców.
Wiele osób wspominało z nostalgią wspaniałego orła, dumny symbol naszej niepodległości, który kiedyś wieńczył od 1959 roku mogiłę Obrońców - jak to przedstawia historyczne zdjęcie obok.

Muzeum Obrony Wybrzeża apeluje do osób, które być może wiedzą co się z tą rzeŸbą stało, aby pomogły odzyskać tego orła (lub jego części) dla ekspozycji w naszym Muzeum.

Jesteśmy gotowi nawet odkupić tego orła, także uszkodzonego. Osobom, które pomogą zapewniamy dyskrecję. O historii helskiego pomnika na grobie pisaliśmy w "Helskiej Blizie" nr 260 oraz w "Helskiej Blizie" nr 266. Dotychczasowe poszukiwania i apele niestety nie odniosły skutku.