W gablocie na ekspozycji 32 dni obrony Helu leży niepozorny, polski pocisk wz.35 z  granatnika 46 mm.

Na uzbrojeniu batalionu KOP - "Hel" znajdowało się 9 granatników wz.30 (wz.36), z czego sześć sztuk w kompaniach 10 i 11 broniących bezpośrednio nasady półwyspu helskiego.

Granatniki te były nowoczesną, bardzo skuteczną  bronią opracowaną przez polskich konstruktorów. Nowatorstwo konstrukcji tych granatników pozwalało na łatwe korygowanie zasięgu strzelania - oraz ze względu na małe rozmiary i ciężar samego granatnika - na dużą łatwość w przenoszeniu go a także w szybkiej zmianie stanowiska strzeleckiego.
Prace prowadzone od 1927 roku pod nadzorem Instytutu Badań Artylerii, przekształconego następnie w Instytut Techniczny Uzbrojenia, pozwoliły na opracowanie i przetestowanie broni która w owych czasach zdecydowanie wyprzedzała podobne konstrukcje w innych armiach świata. Granatnik przewidziany jako nowoczesna broń wsparcia dla małych pododdziałów piechoty- plutonu lub kompanii sprawdził się doskonale w warunkach bojowych.

Nowatorska, niespotykana metoda zmiany zasięgu granatnika polegała na regulowaniu odległości strzału nie przez dość kłopotliwą w warunkach bojowych zmianę kąta nachylenia lufy, a przez prostą regulację siły gazów prochowych wyrzucających pocisk przez pokręcenie odpowiedniego pierścienia nastawczego. Broń odpalano spustem typu kurkowego, używano pocisków typu rozpryskowego (odłamkowego). Etatowo na kompanię piechoty przeznaczano 3 takie granatniki. Granatnik ważył w zależności od wersji zaledwie 7 lub 8 kg, miał szybkostrzelność 15 strzałów na minutę, zasięg od 100 do 700m i przy promieniu rażenia ok.15 m. Pierwotną wersję wz.30 produkowała  firma "Perkun" z Warszawy, a zmodernizowaną wersję wz. 36 firma firma Fitzner, Gamper, Zieleniewski z Krakowia. Granatnik mierzący 64 cm długosci całkowitej przenoszono na pasie - tak jak karabin.

W warunkach bojowych na półwyspie helskim granatniki kalibru 46 mm sprawdziły się doskonale w atakowaniu gniazd karabinów maszynowych i stanowisk niemieckiej piechoty.
Niestety, nasze muzeum nie dysponuje egzemplarzem takiego granatnika - ale starania trwają, być może uda nam się zdobyć jego replikę.