11 X 2018 r. w Muzeum Rybołówstwa odbyło się uroczyste zamknięcie sesji Rady Miasta Hel. Z wielką przyjemnością i satysfakcją informujemy że specjalnym akcentem stało się wręczenie tytułu "Zasłużony dla Miasta Hel" - Ryszardowi Kretkiewiczowi, inicjatorowi powstania Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" (obecnie Helski Kompleks Muzealny). Jego nowatorskim pomysłom i uporowi zawdzięczamy rozwój muzeum do obecnego kształtu. Niemal wszystkie wystawy są jego pomysłu - bądź też są wykonane przez niego osobiście od początku do końca. Jest bezdyskusyjnie najważniejszą i niepowtarzalną osoba w naszym muzeum - a przy tym człowiekiem niezwykle skromnym, starającąym się zawsze wycofywać w cień przy oficjalnych okazjach.
Dziękujemy i gratulujemy serdecznie!