MUZEUM znajdujące się przy wjeździe do miasta Hel, prezentuje liczne wystawy tematyczne w pięciu udostępnionych do zwiedzania, odremontowanych obiektach:

• w dziewięcio-poziomowej wieży kierowania ogniem baterii Schleswig-Holstein
  • w stanowisku ogniowym nr 2 "BRUNO" baterii Schleswig-Holstein - największym na świecie stanowisku ogniowym baterii najcięższego kalibru - 406 mm
  • w stanowisku ogniowym nr 1 "ANTON" baterii Schleswig-Holstein - Muzeum Helu (etnograficzne) i ogródek przyrodniczy.
  • w magazynie amunicyjnym baterii Schleswig-Holstein - Muzeum Kolei Helskich.
  • ponadto, na cyplu helskim udostępniamy do zwiedzania jedno ze stanowisk polskiej baterii z 1939 r. -  im. Heliodora Laskowskiego odremontowane naszym własnym nakładem.

Parkingi dla zwiedzających zaznaczone są na mapkach pokazanych na naszej stronie www. Autokary najłatwiej zaparkować najbliżej stanowiska B1 (parking najbliższy miasta Hel, na dole powyższej mapki).

Wjazd leśnymi drogami bezpośrednio do muzeum jest ZABRONIONY - mogą tam wjeżdżać tylko pojazdy z obsługi muzeum, pojazdy inwalidów, służb miejskich, Straży Granicznej, służb leśnych i Policji.