=== 21 czerwca otrzymaliśmy wiadomość - BBN ODWOŁAŁ termin pogrzebu kmdr. Adama Rychla. ===

25 czerwca, na Oksywiu NIEodbędzie się pogrzeb państwowy śp. kmdr. Adama Rychla, zasłużonego  Obrońcy Helu w kampanii wrześniowej 1939 r.,  jednej z ofiar stalinowskiego "spisku komandorów".

  • godz, 9.00  msza św. w kościele garnizonowym Marynarki Wojennej przy ul. Śmidowicza,
  • godz,  11.00 uroczysty pogrzeb wojskowy z udziałem Prezydenta RP w KWATERZE  PAMIĘCI na Cmenarzu Marynarskim na Oksywiu

Adam Rychel w 1931 r. ukończył z pierwszą lokatą Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu.

Odbył rejs naokoło świata na francuskim krążowniku szkolnym „Joanne d'Arc”. W 1935 r. został skierowany na kurs Oficerów Artylerii Morskiej.  Służył jako I oficer artylerii na kontrtorpedowcu ORP BURZA. W marcu 1939 r. awansowany na kapitana, objął dowództwo 32. Baterii Artylerii Nadbrzeżnej („duńskiej”) na Helu. W kampanii wrześniowej 1939r. ostrzeliwał niemieckie trałowce zbliżające się do Helu.

W czasie okupacji był jeńcem w oflagach Nienburg, Spittal i Woldenberg.

W styczniu 1945 r. wrócił do Polskiej Marynarki Wojennej.  W 1946 r. awansowano go na stopień komandora podporucznika. W latach 1947-48 był komendantem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu. W 1947r. awansowany na stopień komandora porucznika. W 1949 r. został dowódcą Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej, a w 1950 r. został szefem Oddziału Operacyjnego w Sztabie Głównym Marynarki Wojennej. W 1951 r. został zastępcą szefa Sztabu Głównego Marynarki Wojennej.

Aresztowany 12 grudnia 1951 r. przez Informację Wojskową kategorycznie odrzucił propozycję składania fałszywych zeznań obciążających innych uwięzionych. Poddany niezwykle ostremu i brutalnemu śledztwu nie zgodził się oskarżyć nikogo z grupy „SIEDMIU KOMANDORÓW”. Zrujnowany torturami stan zdrowia był tak tragiczny – że nawet bezpieka nie była w stanie użyć Adama Rychla w roli świadka czy oskarżonego.

28 sierpnia 1953 r. zwolniono go z aresztu bez procesu.  We wrześniu 1956 r. został zawiadomiony o rehabilitacji.  Po wyjściu na wolność przez długi czas odmawiano mu zatrudnienia.
Od maja 1954 r. był pracownikiem fizycznym w Porcie w Gdańsku. W latach 1956–58 pełnił obowiązki oficera nawigacyjnego w Kapitanacie Portu w Gdańsku.

Adam Rychel zmarł 3 listopada 1958 r. Pośmiertnie został awansowany na stopień komandora. Jego szczątki zostały ekshumowane i będą z ceremoniałem wojskowym przeniesione do Kwatery Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni na Oksywiu.