2 września w sali kinowej Muzeum Obrony Wybrzeża  odbył się premierowy pokaz WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI zorganizowany dla władz naszego miasta.

Projekt autorstwa pasjonatów z firmy CWR (https://cwr.com.pl/) pod kierownictwem p. Roberta Witosławskiego - wnuka Obrońcy Helu - przenosi nas na helski cypel w 1939 roku.

Projekt o nazwie „Wirtualny Rejon Umocniony Hel i Bateria Cyplowa 1939”, zrealizowała grupa rekonstruktorów historycznych,

działających od 2014 roku przy EGRH (Elektronicznej Grupie Rekonstrukcji Historycznych), oraz centrum CWR (Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji) wydzielonego w 2018 r. na potrzeby rozwoju projektów w wirtualnej rzeczywistości.

Dzięki specjalnemu hełmowi przenosimy się w ułamku sekundy w 1939 rok.  Spacerujemy po baterii im. Heliodora Laskowskiego, odwiedzamy wszystkie cztery działa BOFORSA z magazynami pełnymi przygotowanej amunicji, wchodzimy na drewnianą wieżę kierowania ogniem, na której stoją oryginalne, przedwojenne dalmierze - a w oddali widzimy na wodach Zatoki pancernik Schleswig-Holstein! Bateria oddaje salwę ze wszystkich dział, a my na strzelnicy  możemy postrzelać do tarczy z Visa i karabinu maszynowego.

Pokazy dostępne dla publiczności odbędą się na stanowisku bat. Laskowskiego 3,4 i 5 września w godz. 11-15.