16 grudnia przypada 70 rocznica zamordowania w więzieniu patrona naszego muzeum – kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego.

Zbigniewa Przybyszewskiego wraz z jego dwoma kolegami, Obrońcami Helu w 1939 roku – kmdr. Stanisławem Mieszkowskim i kmdr. Jerzym Staniewiczem, komunistyczny kat zabił w piwnicy więzienia na Rakowieckiej, strzałem w tył głowy. Tę egzekucję wykonano z wyroku opanowanego przez bezpiekę wojskowego sądu, po dwóch latach nieustannych przesłuchań i więziennych tortur.

Wyrok wydano bez żadnych dowodów winy – opierając się wyłącznie na zeznaniach wymuszonych na oskarżonych niekończącymi się torturami więziennych przesłuchań.

Ten zakłamany wyrok na wieki okrył hańbą ówczesny wymiar sprawiedliwości.

Kmdr Zbigniew Przybyszewski, do końca hardy i nieugięty – odmówił napisania prośby o łaskę.

Tych doskonałych oficerów Marynarki Wojennej zgładzono na postrach innym, zgładzono, gdyż nie rokowali nadziei na „komunistyczną reedukację”, ponieśli śmierć wraz z niezliczonymi ofiarami bezpieki w tamtych czasach.

Przez długie lata – mimo oficjalnej rehabilitacji skazanych – Marynarka Wojenna okrywała ich losy milczeniem.

Przez całe lata rodzina komandora nie wiedziała nawet, gdzie pogrzebano Jego ciało. Dopiero w wyniku ekshumacji na warszawskich Powązkach i serii badań genetycznych – wiosną 2014 roku poinformowano oficjalnie o odnalezieniu i identyfikacji szczątków  komandora Zbigniewa Przybyszewskiego.

Dopiero 16 grudnia 2017 r, w 65 rocznicę pozbawienia życia Zbigniewa Przybyszewskiego, po mszy w kościele garnizonowym na Oksywiu szczątki trzech zamordowanych komandorów przewieziono na lawetach na Cmentarz Marynarski na Oksywiu i tam z asystą wojskową, w obecności prezydenta RP pochowano uroczyście w specjalnie zaprojektowanej Kwaterze Pamięci.

Pamiętajmy zawsze o naszych Bohaterach, cześć ich pamięci!

  • 16 grudnia o godz. 9 w kościele Garnizonowym w Gdyni (ul. Śmidowicza)  będzie odprawiona msza święta poświęcona zamordowanym komandorom. Po mszy odbędzie się przemarsz na cmentarz marynarski na Oksywiu, gdzie odbędzie się druga część uroczystości. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej uroczystości.
  • Zapraszamy do wysłuchania „Ballady o komandorze Zbigniewie Przybyszewskim”