Do naszego muzeum trafił wspaniały dar: antyczna maszyna do pisania ofiarowana przez Małgorzatę i Jerzego Zyzaków. Bardzo serdecznie dziękujemy ofiarodawcom!
Maszyna do pisania MIGNON typ 2 niemieckiej firmy Allgemeinen Elektrizitaets-Gesellschaft (AEG) może być śmiało uznana za przodka późniejszych maszyn do pisania. Maszyny Mignon pojawiły się na rynku w 1905 r. i szybko stały się niezwykle popularne. Maszyna jest kompletna i po konserwacji zostanie udostępniona do oglądania.
Na tej maszynie pisało się ustawiając lewą ręką wskaźnik nad odpowiednią literą, co powodowało odpowiednie ustawienie głowicy drukującej, na której umieszczono wszystkie czcionki. Następnie prawą ręką naciskało się klawisz "drukuj" powodujący uderzenie wybranej czcionki głowicy drukującej przez taśmę barwiącą w papier na wałku. Wbrew pozorom, po krótkim obcowaniu z tą maszyną można na niej pisać z szybkością ok. 120 znaków na minutę. Kolosalną zaletą była możliwość wymiany jednym ruchem głowicy drukującej na inną, z np. innym krojem alfabetu.
Maszyny Mignon produkowano do roku 1933, gdy AEG przekazało produkcję maszyn biurowych firmie-córce "Olympia". " Olympia " produkowała wiele typów maszyn, a w 1959 uruchomiła produkcję elektrycznych maszyn do pisania.
Niezależnie od maszyn typu Mignon, w USA w 1873 otworzono pierwszy sklep z maszynami do pisania opartymi na patencie kupionym przez firmę Remington, wyposażone w klawiatury QWERTZ - które miały oddzielne czcionki dla każdej litery połączone z klawiszem dla tej litery.
Do zastosowania scalonej, wspólnej głowicy drukującej wrócono dopiero przy nowoczesnych, o wiele późniejszych maszynach elektrycznych.