Komunikat

Poszukujemy wszelkich dokumentów (oryginałów, lub skanów wysokiej rozdzielczości) jak: 
legitymacje, świadectwa, dyplomy, zaświadczenia, listy, fotografie, relacje, wspomnienia, ulotki, druki i instrukcje wszelkiego rodzaju, dotyczących zarówno samego Helu jak i obrony Wybrzeża. 
Interesują nas lata 1914 do 1975, a zwłaszcza okres wojny i okupacji niemieckiej.

Poszukujemy sponsorów

Poszukujemy sponsorów, którzy dla własnej satysfakcji (i reklamy, którą my zapewnimy), przyłączą się do tworzenia nowego helskiego muzeum. Liczymy, że wielu helan wesprze muzeum w różnej formie: jedni wykupując cegiełki, inni fundując wyposażenie, jeszcze inni ofiarując swoje pamiątki związane z Helem lub poświęcą swój czas i zdolności na urządzanie wystaw. 
Poszukujemy także sponsorów, którzy będą w stanie zrealizować określone potrzeby naszego muzeum, jak finansowanie zakupów eksponatów, finansowanie akcji eksploracyjnych, zakupu sprzętu, transportu, konserwacji wielkich eksponatów i innych.

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu zwraca się z apelem

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu zwraca się z apelem do byłych Obrońców Wybrzeża,
do członków ich rodzin,
oraz do wszelkich innych osób - będących w posiadaniu dokumentów dotyczących:

  • przygotowań obronnych i obrony wybrzeża w 1939 roku,
  • okupacji niemieckiej wybrzeża,
  • walk na wybrzeżu w zimie 1944/45 i wyzwolenia wybrzeża,
  • odbudowy wybrzeża po wojnie,
  • Marynarki Wojennej i innych rodzajów sił zbrojnych na wybrzeżu - także w latach powojennych,
  • życia codziennego na wybrzeżu w latach 1900-1970


o przekazywanie naszemu Muzeum fotografii, dokumentów wojskowych i cywilnych, relacji, życiorysów, listów, (względnie kopii w wersji elektronicznej - skanów) a także przedmiotów osobistych, użytku codziennego i elementów umundurowania.

Właśnie dzięki takim działaniom zgromadziliśmy już szereg cennych materiałów i mogliśmy pomóc wielu osobom w uzyskaniu informacji o losach bliskich. Pozyskane dokumenty tworzą rosnącą ciągle bazę informacyjną naszego muzeum.

Szanowni Państwo! Nie dopuście do tego, aby cenne pamiątki minionych lat zostały zniszczone lub zapomniane - my zapewnimy im opiekę i wykorzystamy w ekspozycjach odwiedzanych przez tysiące zwiedzających.

Apel do byłych żołnierzy i oficerów Helu

Zwracamy się do osób, które na Helu odbywały służbę wojskową w różnych jednostkach, na różnych stanowiskach i w różnych latach. Opisujcie dla naszego archiwum swoje wspomnienia, nadsyłajcie skany zdjęć z tego okresu, anegdoty, wierszyki, opisy rożnych wydarzeń, codziennych wpadek i sukcesów. Opiszcie ludzi których zapamietaliście z okresu Waszej służby tutaj - czasem były to postacie bardzo barwne, czasem zapisały się w Waszej pamięci jako tyrani, a czasem wspominacie ich ciepło. Nie dopuśćmy, aby te historie zatarła niepamięć! 
Czekamy ZAWSZE na Wasze listy, zdjęcia czy pamiątki z okresu służby na Helu. Chcemy, aby nasze Muzeum stało się także miejscem, które upamiętni Wasze spędzone na Helu lata i miesiące.

Grono oficerów i sympatyków 43 Batalionu Saperów 9 FOW Marynarki Wojennej RP wystawiło własnym staraniem pamiątkowy kamień z tablicą w miejscowości Hel-Bór. To wspaniała i godna szacunku inicjatywa - ale sama tablica nie wystarczy, idźmy dalej w tym kierunku! 
Prosimy o staranne podpisywanie nadesłanych materiałów, opisywanie osób na zdjęciach, podawanie adresów nadawcy (tylko do wiadomośći MOW!) - to pozwoli traktować nadesłane materiały jako wartościowe dokumenty historyczne. Jeśli ktoś nadeśle ciekawie napisane wspomnienia - istnieje możliwość wydania ich drukiem przez nasze Muzeum - w całości lub jako część pracy zbiorowej.


CZEKAMY na Wasze listy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do współpracy inne muzea i hobbystów-zbieraczy

Mamy do dyspozycji jeszcze kilka sal wystawowych, które trzeba zapełnić. Helscy miłośnicy militariów udostępniają nam swoje zbiory. Część przekazują nieodpłatnie, część zaś wypożyczają. Uzyskane w ten sposób eksponaty trzeba umieścić w gablotach, których ciągle mamy za mało...

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że stare dokumenty, zdjęcia, kwity, zalegające u niejednego w zapomnianej szufladzie lub pudle na strychu, są cennymi dokumentami historycznymi. Świadectwa i dyplomy sprzed lat, którymi wyróżniano naszych ojców i dziadków są dzisiaj wyrzucane do śmieci. Ten sam los spotyka stare fotografie, na których nie potrafimy już rozpoznać postaci. 
Zadaniem muzeum jest zbieranie i przechowywanie tych materiałów. Nie chodzi tylko o bardzo dawne - przedwojenne materiały. W swoich zbiorach mamy kilkaset fotografii z lat 1900-1939 i tylko kilkadziesiąt z lat powojennych. Jest to okres najmniej udokumentowany. 

Mamy ponad 30 000 zdjęć współczesnych w wersji elektronicznej, nagranych na płyty CD. Jeżeli ktoś nie chce przekazać swoich zdjęć lub dokumentów, to może je wypożyczyć do skopiowania. 

Wszystkie materiały i eksponaty ofiarowane przez mieszkańców będą kwitowane i wpisywane do Księgi Darczyńców, a przy ekspozycjach wystawienniczych będą umieszczane ich nazwiska. Bezinteresowna pomoc wszystkich chętnych będzie nieoceniona. 

Dużą część naszych eksponatów stanowią tzw. "wykopki" - uzbrojenie i wyposażenie wojskowe, które musimy odrdzewić i zakonserwować. Dla wszystkich eksponatów należy założyć kartoteki, opisać i sfotografować, skatalogować księgozbiór i utworzyć archiwum dokumentów. 
Nieustannie porządkujemy teren wokół obiektów, gdzie powstaje park leśny. Obsadzamy roślinami leśnymi wydmy na terenie MOW, dbamy o to, aby przyroda cieszyła oko i serce zwiedzającego..